Од 1965. Институт је на списку овлашћених организација за вршење испитивања животних намирница, а од 1980. године овлашћен је и за вршење суперанализа намирница и предмета опште употребе. 1983. године Институт је овлашћен и за вршење суперанализа посуђа, прибора и амбалаже за животне намирнице, као и средстава за прање и чишћење. Решењем Министарства за здравље Републике Србије од 1991. и 1997. године, Институт за хигијену и технологију меса овлашћен је за утврђивање здравствене исправности животних намирница и предмета опште употребе.
Од 1972. године Институт обавља послове у сврху успостављања, а затим и реализације Националног програма контроле резидуа у намирницама анималног порекла, а решењем Савезног комитета за привреду из 1985. одређује се Југословенски институт за технологију меса за координирајућу лабораторију за систем контроле (мониторинга) биолошких остатака у ткивима и органима закланих животиња и производа од меса на нивоу СФРЈ.
Наведени програм спровођен је у СФРЈ као једној од првих земаља Европе у циљу успостављања услова за извоз шунке у конзерви на тржиште САД. Наведени послови рађени су у уској сарадњи са надлежним комисијама САД и Европске Уније које су приликом своје контроле 1997.године потврдиле лабораторију Института као референтну за испитивање резидуа (European Commission directorate general XXIV, doc. No XXIV/1517/97), као и надлежним инспекцијама САД.
На основу уговора са Министарством пољопривреде и заштите животне средине, Управа за ветерину, Институт све ове године успешно реализује Програм систематског праћења резидуа фармаколошких, хормонских и других штетних материја код животиња, производа животињског порекла, хране животињског порекла и хране за животиње. Реализација овог Програма је предуслов за извоз меса и свих производа анималног порекла из Републике Србије на тржиште ЕУ.
На основу уговора са Канцеларијом за ветеринарство Босне и Херцеговине и Факултетом ветеринарске медицине из Скопља, наведени послови врше се и за Републику Босну и Херцеговину и Републику Македонију.
Одлуком Федералне службе за ветеринарску и фитосанитарну контролу Руске Федерације од 2010.године, Институт се налази на списку лабораторија овлашћених за издавање сертификата о безбедности прехрамбених производа биљног и животињског порекла који се извозе из Републике Србије у Руску Федерацију.
Савезни завод за стандардизацију признао је Институту систем квалитета у складу са стандардом ЈУС ИСО 9001:2001, 2001. године, а Акредитационо тело Србије и Црне Горе (ЈУАТ) доделио је 2002.године Сектору лабораторије Института Сертификат о акредитацији по стандарду ЈУС ИСО 17025:2002, за 23 предмета испитивања (месо, производи од меса, рибе, млеко и производи од млека, јаја и производи од јаја, мед и други пчелињи производи, дијететске намирнице, храна за животиње и др.). И данас Институт има један од најширих обима акредитације (349 акредитованих метода за испитивања хране) у нашој земљи. Ресертификација по стандарду СРПС ИСО 9001:2015 и реакредитација лабораторије према стандарду СРПС ЕН ИСО/ИЕЦ 17025:2017, као и сертификација и акредитација од тада су редовне.
Одлуком Европске Комисије “Commission regulation EC No 1168/2002 of 28th June 2002”, Институт за хигијену и технологију меса именује се за овлашћену институцију за издавање уверења о аутентичности за извоз јунећег меса пореклом из СРЈ (од 2005. Републике Србије) на тржиште Европске Уније. Европска Комисија је својим одлукама потврђивала ово именовање у континуитету од 2002. године до данас.
Од 2015. године Лабораторија за биотехнолошка истраживања и контролу безбедности и квалитета хране Института уписана је у регистар правних лица која обављају ветеринарску делатност који води Управа за ветерину.