Od 1965. Institut je na spisku ovlašćenih organizacija za vršenje ispitivanja životnih namirnica, a od 1980. godine ovlašćen je i za vršenje superanaliza namirnica i predmeta opšte upotrebe. 1983. godine Institut je ovlašćen i za vršenje superanaliza posuđa, pribora i ambalaže za životne namirnice, kao i sredstava za pranje i čišćenje. Rešenjem Ministarstva za zdravlje Republike Srbije od 1991. i 1997. godine, Institut za higijenu i tehnologiju mesa ovlašćen je za utvrđivanje zdravstvene ispravnosti životnih namirnica i predmeta opšte upotrebe.
Od 1972. godine Institut obavlja poslove u svrhu uspostavljanja, a zatim i realizacije Nacionalnog programa kontrole rezidua u namirnicama animalnog porekla, a rešenjem Saveznog komiteta za privredu iz 1985. određuje se Jugoslovenski institut za tehnologiju mesa za koordinirajuću laboratoriju za sistem kontrole (monitoringa) bioloških ostataka u tkivima i organima zaklanih životinja i proizvoda od mesa na nivou SFRJ.
Navedeni program sprovođen je u SFRJ kao jednoj od prvih zemalja Evrope u cilju uspostavljanja uslova za izvoz šunke u konzervi na tržište SAD. Navedeni poslovi rađeni su u uskoj saradnji sa nadležnim komisijama SAD i Evropske Unije koje su prilikom svoje kontrole 1997.godine potvrdile laboratoriju Instituta kao referentnu za ispitivanje rezidua (European Commission directorate general XXIV, doc. No XXIV/1517/97), kao i nadležnim inspekcijama SAD.
Na osnovu ugovora sa Ministarstvom poljoprivrede i zaštite životne sredine, Uprava za veterinu, Institut sve ove godine uspešno realizuje Program sistematskog praćenja rezidua farmakoloških, hormonskih i drugih štetnih materija kod životinja, proizvoda životinjskog porekla, hrane životinjskog porekla i hrane za životinje. Realizacija ovog Programa je preduslov za izvoz mesa i svih proizvoda animalnog porekla iz Republike Srbije na tržište EU.
Na osnovu ugovora sa Kancelarijom za veterinarstvo Bosne i Hercegovine i Fakultetom veterinarske medicine iz Skoplja, navedeni poslovi vrše se i za Republiku Bosnu i Hercegovinu i Republiku Makedoniju.
Odlukom Federalne službe za veterinarsku i fitosanitarnu kontrolu Ruske Federacije od 2010.godine, Institut se nalazi na spisku laboratorija ovlašćenih za izdavanje sertifikata o bezbednosti prehrambenih proizvoda biljnog i životinjskog porekla koji se izvoze iz Republike Srbije u Rusku Federaciju.
Savezni zavod za standardizaciju priznao je Institutu sistem kvaliteta u skladu sa standardom JUS ISO 9001:2001, 2001. godine, a Akreditaciono telo Srbije i Crne Gore (JUAT) dodelio je 2002.godine Sektoru laboratorije Instituta Sertifikat o akreditaciji po standardu JUS ISO 17025:2002, za 23 predmeta ispitivanja (meso, proizvodi od mesa, ribe, mleko i proizvodi od mleka, jaja i proizvodi od jaja, med i drugi pčelinji proizvodi, dijetetske namirnice, hrana za životinje i dr.). I danas Institut ima jedan od najširih obima akreditacije (349 akreditovanih metoda za ispitivanja hrane) u našoj zemlji. Resertifikacija po standardu SRPS ISO 9001:2015 i reakreditacija laboratorije prema standardu SRPS EN ISO/IEC 17025:2017, kao i sertifikacija i akreditacija od tada su redovne.
Odlukom Evropske Komisije “Commission regulation EC No 1168/2002 of 28th June 2002”, Institut za higijenu i tehnologiju mesa imenuje se za ovlašćenu instituciju za izdavanje uverenja o autentičnosti za izvoz junećeg mesa poreklom iz SRJ (od 2005. Republike Srbije) na tržište Evropske Unije. Evropska Komisija je svojim odlukama potvrđivala ovo imenovanje u kontinuitetu od 2002. godine do danas.
Od 2015. godine Laboratorija za biotehnološka istraživanja i kontrolu bezbednosti i kvaliteta hrane Instituta upisana je u registar pravnih lica koja obavljaju veterinarsku delatnost koji vodi Uprava za veterinu.