Ћирилица /Latinica

Monografija Gajenje i kvalitet mesa šaranskih riba

„Gajenje i kvalitet mesa šaranskih riba“  

Dr Miroslav Ćirković, Dr Dragana Ljubojević, Dr Nikolina Novakov, Dr Vesna Đorđević


U monografiji „Gajenje i kvalitet šaranskih riba autora dr Miroslava Ćirkovića, dr Dragane Ljubojević, dr Nikoline Novakov učestvovala je i dr Vesne Đorđević, naučni saradnik Instituta za higijenu i tehnologiju mesa. Rukopis predstavlja tekst od preko 500.000 karaktera, ilustrovan sa 104 slike nastao kao rezultat dugogodišnjeg rada autora. Recenzenti ove publikacije prof. dr Ivan Bogut, prof. dr Tania Hubenova i prof. dr Vlado Teodorović ocenili su je kao izuzetno korisnu za studente poljoprivrede, veterinarske medicine, biologije i humane medicine, ribarske stručnjake svih profila, nutricioniste, poljoprivredne, veterinarske i sanitarne inspektore. Svi zainteresovani za područje gajenja riba, ishrane i kvaliteta mesa riba mogu u monografiji naći detaljnije informacije o ovoj problematici.

U uvodu autori ističu značaj šaranskog ribarstva u svetu i kod nas i ribe kao namirnice. Srbija se svrstava u red zemalja u kojima se ciprinidne ribe tradicionalno gaje. Poglavlje „Anatomija i fiziologija riba“ daje prikaz osnovnih anatomskih i fizioloških karakteristika riba.

Slatkovodne vrste riba koje su zastupljene na šaranskim ribnjacima Republike Srbije predstavlja poglavlje u kome su opisani šaran i najznačajnije vrste koje se gaje na šaranskim ribnjacima uključujući i plemenite grabljivice.

Poglavlje „Fizičko-hemijski parametri vode potrebni za proizvodnju riba“ opisuje parametre (temperatura vode, boja, providnost, pH, sadržaj kiseonika i CO2, sadržaj amonijaka, organske materije i dr) koji su neophodni za gajenje riba.

U okviru poglavlja „Laboratorijski mrest šarana“ prikazan je postupak pripreme matice za mrest, hipofiziranje matica, uzimanje mleči i ikre, sam mrest i inkubiranje ikre.

Poglavlje „Gajenje šarana“ bavi se sistemima gajenja šarana i proizvodnji po kategorijama od jednosmesečne mlađi do proizvodnje konzumnog šarana.

„Gajenje dopunskih vrsta riba“ predstavlja deo u kome je prikazana tehnologija gajenja linjaka, amura, tolstolobika i soma.

Poglavlje „Ishrana riba koje se gaje na ribnjacima“ daje prikaz nutritivnih potreba šarana i dopunskih vrsta u pogledu sadržaja proteina, masti, minerala i vitamina. U okviru poglavlja „Kavezni sistem gajenja šarana“ prikazana je tehnologija uzgoja šarana u kavezima, u okviru „Gajenja toplovodnih riba u tankovskim sistemima“ prikazan je potencijal za gajenje i tehnologija proizvodnje tilapije, afričkog soma i evropske jegulje.

Poglavlje „Izlov i transport riba“ daje prikaz samog postupka izlova, sortiranja i transporta ribe. Dok se u poglavlju „Zimovanja riba“ govori o problemima i speifičnostima vezanim za period zimovanja riba.

„Zdravstvena zaštita i najčešće bolesti šaranskih riba“ obrađuje preventivne i profilaktičke mere  koje treba sprovoditi na šaranskim ribnjacima i daje prikaz najčešćih bolesti virusne, bakterijske i parazitske etiologije.

Poglavlje „Kvalitet mesa šarana i drugih slatkovodnih riba“ prikazuje hemijski sastav mesa riba i sadržaja nezasićenih masnih kiselina u zavisnosti od različitih faktora (ishrana, sistem gajenja, vrsta, starost i dr.).

„Randman ciprinidnih vrsta riba“ predstavlja poglavlje gde su prikazani rezultati randmana šarana i ostalih ciprinida, a poglavlje „Proizvoda od mesa ciprinidnih vrsta riba“ daje prikaz najznačajnijih proizvoda od kojih je akcenat stavljen na riblje kobasice.

Poglavlje „Ocena svežine ribe“ prikazuje organoleptičke karakteristike i ostale metode za razlikovanje sveže ribe i ribe nepoželjne za ishranu.

U okviru literature prikazan je spisak svih radova citiranih u monografiji pri čemu su radovi autora i koautora koji se nalaze u SCI časopsima boldovani i gde se vidi da autor i svi koautori imaju više od 7 radova sa SCI liste.